Правила за провеждане на състезания от държавния спортен календар

I.Дисциплини, възрастови групи, съдийско ръководство и организация на състезанията от Държавния спортен календар (ДСК)

1. БФП всяка година в срок до 31 декември изготвя проект за ДСК за предстоящата състезателна година. Състезанията от ДСК се провеждат в следните дисциплини за жени и мъже: триплети, дуплети, сингъл, прецизна стрелба. Провежда се и Държавно отборно първенство (ДОП). Във възрастови групи до 12, 15 и 18 години, се провежда Държавно първенство (ДП) дуплети, общо за юноши и девойки в един кръг. При ветерани плюс 55 г. се провежда ДП триплети в един кръг.

3. ДП за триплети протича в 3 кръга, като в последния финален кръг участват 16-те отбора с най-висок рейтинг от първите 2 кръга, и първите четири отбора при жените.

4. В състезанията – триплети и дуплети не се допускат смесени отбори – със състезатели от различни клубове, съгласно чл. 69, ал. 5 от ЗФВС.

5. Всеки клуб има право да участва в ДП с максимален брой два отбора.

6. За всяко състезание по петанк, съдийската комисия назначава ръководство – един или двама съдия и администратор.

7. Преди всеки кръг от ДП, клубовете представят до ръководството на състезанието списък с имената на отборите и състезателите, които ще участват, до срока посочен в Наредбата. В отборите могат да влизат само картотекирани български граждани.

8. В деня на провеждане на кръг от ДП, състезателите от отборите, заявени предварително от клубовете, се регистрират лично пред ръководството на състезанието до 10 мин. преди старта. Неявилите се в този срок отбори отпадат от участие в състезанието.

9. Всички мачове при триплети са с тайм-лимит от минимум 45 мин. В полуфиналните и финални срещи може да няма тайм-лимит. При мачовете на дуплети тайм-лимитът е минимум 40 мин. При мачовете на сингъл, тайм-лимитът е минимум 35 минути. Играят се два допълнителни кошонета за всички турнири с тайм лимит. При различни екстремни ситуации, организаторите на състезанието могат да намалят времетраенето на срещите, както и на допълнителните кошонети.

10. Всеки отбор има право на една смяна в състава си след регистрирането му в началото на турнира. Замяната на играч в двойки, или на един или двама играчи в тройки, е разрешено само до официалното обявяване на началото на състезанието (пистолет, свирка, съобщение и т.н.), при условие че заместникът (заместниците) не е ( не са били ) регистриран/ регистрирани в състезанието, като член на друг отбор.

11. Оспорване на краен резултат се прави в момента след края на срещата до Ръководството на състезанието и до УС на БФП. За да се вземе под внимание, всяка жалба, трябва да се подаде до Арбитражната комисия или да се направи пред съдията. Щом играта завърши, никаква жалба не може да бъде приета.

12. При участие в срещи от ДП състезателите в отбора трябва да са с еднакви екипи.

13. За всяко ДП се излъчват по два или минимум един спортен клуб СК от съответния град, съорганизатори на БФП, които са отговорни за подготовката на игрищата и помагат в цялостната организация. Тези клубове може да се определят още при изготвянето на ДСК.

II. СЪСТЕЗАТЕЛНИ СИСТЕМИ

1. Системата, по която се провеждат състезанията от турнирните кръгове е в зависимост от броя на отборите, заявили участие в тях.

а/ До 7 отбора (вкл.), системата е „всеки срещу всеки”. Крайното класиране се определя от следните критерии:

3.Повече отбелязани точки.

б/ От 8 до 12 отбора – „Швейцарска система” с три предварителни кръга. Продължават първите четири. За влизане във финала играят 1-ви срещу 4-ти и 2-ри срещу 3-ти.

в/ От 12 до 16 отбора - „Швейцарска система” с четири предварителни кръга. Продължават първите четири. За влизане във финала играят 1-ви срещу 4-ти и 2-ри срещу 3-ти.

г/ От 16 до 24 отбора - „Швейцарска система” с пет предварителни кръга. Продължават първите четири. За влизане във финала играят 1-ви срещу 4-ти и 2-ри срещу 3-ти.

д/ при над 24 отбора - „Швейцарска система” с пет предварителни кръга. Продължават първите осем. За влизане във полуфинала играят

А. 1-ви срещу 8-ми. B. 2-ри срещу 7-ти.

C. 3-ти срещу 6-ти.  D. 4-ти срещу 5-ти.

Полуфиналите са A-D и B-C

III. ТОЧКОВА СИСТЕМА И РЕЙТИНГ

1. Когато броя на отборите е до 12 включително, рейтинг точките се разпределят на състезатели от отборите класирани от 1-во до 6 -то място. За 1 - во място на играч се присъждат по 6 точки, за второ – 5, за трето - 4, за четвърто – 2 точка и т. н. Към тези точки за крайното класиране се прибавят и броя на победите (по една точка  за победа)

2. Когато броя на отборите е от 13 до 16 (вкл.). рейтинг точките се разпределят на състезатели от отборите класирани от 1-во до 8 -мо място. За първо място на играч се присъждат по 8 т., за второ място – 7 т., и т. н. Към тези точки за крайното класиране се прибавят и броя на победите (по една точка за победа)

3. Когато броя на отборите е от 17 до 24, рейтинг точките се разпределят на състезатели от отбори класирани от 1во до 12 то място. За първо място се присъждат 12 т., за второ място – 11 ти т. н. Към тези точки за крайното класиране се прибавят и броя на победите (по една точка за победа)

4. Когато броя на отборите е над 24 , рейтинг точките се разпределят на състезатели от отбори класирани от 1во до 16то място. За първо място се присъждат 16 т., за второ място –15 т., и т.н. Към тези точки за крайното класиране се прибавят и броя на победите (по една точка за победа)

5. Точките се сумират и определят индивидуалния годишен рейтинг на състезателя, както и клубния годишен рейтинг. Резервните състезатели на отборите получават точки, само ако са взели участие в поне един мач от цялото състезание дори и като смяна.

6. Клубният рейтинг се определя от сбора на точките на състезателите към съответния клуб.

7. Според сбора от точките от трите кръга, се определя крайното класиране на отборите и се формира индивидуален и клубен рейтинг за всяка спортно-състезателна година. Държавният шампионат се печели от отбора, събрал най-много точки от трите кръга.